حضور خانه خلاق دانادل در رویداد هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان

  • admin
  • 23 بهمن 1401
  • بدون دیدگاه

هفته فرهنگی ایران در ترکمنستان با حضور محمدمهدی اسماعیلی وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی، وزیر فرهنگ ترکمنستان و هنرمندان منتخب ایرانی در شهر عشق آباد پایتخت ترکمنستان آغاز شد.

هفته فرهنگی ایران در کاخ مقاملار فرهنگسرای دولتی ترکمنستان روز دوشنبه ۲۳ بهمن با حضور غلامعباس ارباب خالص سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان، آتدایف معاون رئیس کابینه وزرا در امور تجارت ترکمنستان و محمدرضا بهمنی معاون همکاری‌های علمی و فرهنگی سازمان فرهنگ و ارتباطات اسلامی افتتاح شد.

ارباب خالص سفیر جمهوری اسلامی ایران در ترکمنستان در این‌مراسم گفت: مراسم رویداد بزرگ روزهای فرهنگی جمهوری اسلامی ایران را امروز همزمان با چهل و چهارمین سالگرد پیروزی انقلاب اسلامی در تالار فرهنگی مقام لار عشق آباد درحالی برگزار می‌کنیم. این‌رویداد  فرهنگی حاصل توافقات رؤسای جمهور دو کشور سید ابراهیم رئیسی و سردار بردی محمدوف در دیدارهای خود طی یکسال و نیم اخیر و امضای سند برنامه جامع همکاری‌های سه ساله میان وزرای فرهنگ و ارشاد اسلامی و وزارت ترکمنستان است که خرداد ماه سال جاری در مجموعه سعدآباد در حضور رؤسای جمهور دو کشور به امضا رسید. پس از امضای این سند، این رویداد بزرگ فرهنگی به عنوان یکی از بندهای سند مذکور، اجرایی شده است. این موضوع اهتمام و جدیت و علاقه دو کشور را در این حوزه همکاری‌های مشترک فرهنگی نشان می‌دهد.

وی افزود: فرهنگ مقوله‌ای گسترده است که ابعاد و زوایای آن ریشه در باورها و اعتقادها، ارزش‌ها و هنجارهای خانوادگی – اجتماعی، آداب و رسوم و سنت‌ها، هنرها، سلیقه‌ها دارد و طیف وسیعی از زندگی را در بر می‌گیرد. در چارچوب فرهنگ است که ملت‌ها و مردم شناخته می‌شوند و مشترکات آنها تعریف و اثرگذاری‌های آن بر یکدیگر شکل می‌پذیرد. فرهنگ، لباس تن اقوام، جوامع، ملت‌ها و دولت‌هاست که معرف آراستگی و شخصیت صاحب آن است. مشترکات زیاد فرهنگی موجود میان مردم و کشور جمهوری اسلامی ایران با مردم و کشور همسایه و خویشاوند ترکمنستان از جمله دین، فرهنگ، سنت‌های اجتماعی، زبان، هنرهای آئینی و دستی و نهایتاً حوزه تمدنی مشترک، به منزله لباس مشترک تن دو کشور است که از این دو، یک پیکره واحد را به نمایش می‌گذارد و هم صدایی و هم آوایی فرهنگی، اجتماعی را در حوزه همکاری‌های متنوع طرفین ایجاد کرده و به عنوان بستر اصلی و مطمئن، تقویت و در هم تنیدگی سایر زمینه‌های همکاری‌های دوجانبه در بخش‌های سیاسی، اقتصادی، منطقه‌ای و بین‌المللی فراهم می‌آورد.

سفیر جمهوری اسلامی در ترکمنستان در ادامه گفت: حضور وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی جمهوری اسلامی ایران و هیأت همراه و همچنین گروه‌های فرهنگی هنری اعزامی از جمهوری اسلامی ایران به ترکمنستان بیانگر علایق عالی دو کشور در حوزه فرهنگ و جایگاه رفیع آن نزد مردم و دولت‌های دوطرف است. بسیار خوشحال خواهیم شد در آینده نزدیک شاهد برگزاری روزهای فرهنگی کشور همسایه ترکمنستان در جمهوری اسلامی ایران باشیم.

در این رویداد، خانه خلاق و نوآور دانادل، نماینده جمهوری اسلامی ایران در بخش بازی و اسباب بازی بود و تلاش شد تا دستاوردهای ایران در این حوزه خصوصا بازی های مرتبط با فرهنگ و هنر ایرانی به معرض نمایش عموم گذاشته شود. نکته ی حائز اهمیت، توجه ویژه ی مخاطبین و مسئولین ترکمنستانی نسبت به این محصولات بود و بازی های ایرانی مورد استقبال زیادی قرار گرفت.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *