تنظیم قرارداد توسعه محصولات اسباب‌بازی در سایه مالکیت فکری/ همکاری خانه خلاق و نوآور دانادل با دبیرخانه رویداد بازارپردازی فرهنگی ایران

  • admin
  • 02 خرداد 1401
  • بدون دیدگاه

دبیرخانه هماورد (فستیوال) بازارپردازی تهران برای محافظت بیشتر از حقوق مالکیت فکری صاحبان کسب و کارهای حوزه کودک قراردادی بین تهیه کننده‌های ارشد و تولیدکنندگان محصولات فرهنگی منعقد کرد.

 دبیرخانه هماورد (فستیوال) بازارپردازی تهران در راستای محافظت هر چه بیشتر از حقوق مالکیت فکری صاحبان کسب‌وکارهای حوزه کودک، اقدام به انعقاد قرارداد بین تهیه‌کننده‌های ارشد و تولیدکننده‌های محصولات فرهنگی حوزه کودک و نوجوان نموده است.

دبیرخانه هماورد بازارپردازی تهران در راستای حفظ مالکیت فکری محصولات فرهنگی کودک و رونق کسب‌وکارهای این حوزه با بهم‌رسانی مجموعه‌های کوچک و بزرگ تولیدکننده و انعقاد قرارداد بین آنها در صدد ایجاد زنجیره محصولات فرهنگی است. محصولاتی از قبیل، عروسک و اسباب‌بازی، بازی‌های رایانه‌ای، نوشت‌افزار و پویانمایی و محصولات دیگری از این قبیل. این اقدام علاوه بر توسعه کسب‌وکارهای حوزه کودک موجب استفاده بهینه مصرف‌کنندگان کالاهای فرهنگی نیز خواهد شد و به صورت طبیعی استفاده از محصولات بومی را نیز رونق خواهد بخشید.

قرارداد مالکیت فکری اولین اقدام مهم رسمی بهم‌رسانی مجموعه‌هاست و حقوق مالکیت تولیدکننده‌ها و صاحبان ایده را نیز تأمین خواهد کرد. پس از آن طی مراحل و بلکه آموزش‌هایی قرارداد اقتصادی بین طرفین اعم از تهیه‌کننده‌های ارشد و تولیدکننده‌ها بسته خواهد شد. در قرارداد اقتصادی تسهیم درآمد و سود و زیان طرف‌های قرارداد مشخص می‌شود.

طبق قرارداد مالکیت فکری، نمونه محصولات در هماورد تهران تیرماه ارائه خواهد شد. در هماورد مذکور با توجه به متن قرارداد، سرمایه لازم برای تولید محصولات نهایی محصولات از طرق مختلف و به وسیله سرمایه‌گذاران مختلف جذب می‌شود و محصول به صورت کلان تولید خواهد شد. سپس با توجه به توانمندی‌هایی که در حوزه توزیع و بازارِ مؤسسات و نهادهای مرتبط وجود دارند، راهی بازار می‌شوند و به‌دست کودکان و نوجوانان می‌رسد.

تنظیم قرارداد توسعه محصولات اسباب‌بازی در سایه مالکیت فکری

در گام اول توسعه محصولات، اسباب‌بازی و عروسک مورد توجه قرار گرفت و قراردادهای مشارکت در مالکیت فکری آنها بسته شد. در گام‌های بعدی و به مرور قرارداد حوزه‌های دیگر محصولات فرهنگی کودک و نوجوان نیز امضا خواهد شد. این قراردادها به شرح زیر است:

۱- توسعه و نمایش محصولات اسباب‌بازی سایه‌بازی براساس شخصیت‌ها و محتوای عمیق آموزشی:

این قرارداد بین شرکت نموکودکان ایرانیان با نمانام نموبال و مجموعۀ خیال‌بازی است. سایه‌بازی از تکنیک‌های نمایش عروسکی است که با استفاده از پرده سایه، عروسک دو بعدی، منبع نور و فیلترهای رنگی بر اساس داستانی از پیش تعیین شده برای مخاطبان کودک و نوجوان اجرا می‌شود. مبتنی بر این شیوه نمایشی که باعث افزایش انگیزه کودکان و نوجوانان در نقش‌آفرینی و کارگروهی می‌شود و با بهره‌مندی از طرح درس آموزشی مجموعه نموبال، یادگیری عمیق از طریق آموزش با رویکرد غیرسنتی در کودکان و نوجوانان نسبت به مفاهیم پایه در حوزه‌های ریاضی، ادبیات، علوم تجربی، جغرافی و مانند آن پیدا می‌شود.

در این مشارکت مالکیت فکری، برای توسعه نمایش عروسک سایه‌ای آموزشی، مجموعه نموبال شرکت خلاقی است که طرح درس‌های نوین آموزشی مبتنی بر ادبیات و داستان توسعه داده و مجموعه خیال‌بازی، تیم خلاق و نوآوری است که اقدام به طراحی و تولید بسته نمایش عروسکی سایه‌ای و بکارگیری آن برای محقق‌سازی طرح‌درس‌ها را برعهده دارد.

۲- طراحی و تولید و نمایش عروسک‌هایی ماپتی بر اساس داستان و محتوای آموزشی هوش‌های چندگانه:

این قرارداد بین خانه خلاق دانادل و مجموعه افرا منعقد شده و موضوعات متنوع آموزشی را در بر می‌گیرد. مخاطبان نمایش‌های عروسکی، دانش‌آموزان مقاطع پیش‌دبستان، دبستان دوره اول و دبستان دوره دوم هستند. عروسک‌های پاپتی عروسک‌هایی هستند که در نمایش‌هایی همچون خیمه‌شب‌بازی استفاده می‌شود.

در این مشارکت مالکیت فکری، برای توسعه نمایش عروسک سایه‌ای آموزشی، خانه خلاق و نوآوری دانادل مجموعه‌ای است که با هدف تقویت و ارتقای مهارت‌های شناختی و هوش‌های چندگانه کودکان و نوجوانان تشکیل شده و مجموعه افرا، تیم نوآوری است که اقدام به طراحی و تولید عروسک‌های پاپتی با هدف بکارگیری آن‌ها برای نمایش عروسکی آموزشی کرده است.

۳- طراحی و تولید محصولات حسی-حرکتی برای پرورش هوش‌های چندگانه:

این قرارداد بین خانه خلاق دانادل و مجموعه ویراتویز است مخاطب‌های این تولیدات دانش‌آموزان مقاطع پیش‌دبستان، دبستان دوره اول و دبستان دوره دوم است.

در این مشارکت مالکیت فکری، محصولات حسی-حرکتی، محصولات فیزیکی هستند که برای شادی و نشاط کودکان در محیط‌های آموزشی و سرگرمی استفاده می‌شود. این محصولات، قابلیت نمایش در فضاهای مختلف آموزشی و سرگرمی دارد.

شناخته‌شده‌ترین محصول مجموعه ویراتویز، چتر رنگین‌کمان است که می‌تواند با برنامه مشخصی جهت تقویت مهارت‌های حرکتی کودکان ارائه شود.

۴- طراحی و تولید عروسک‌های کاغذی براساس شخصیت‌های سریال‌های پویانمایی:

این قرارداد بین مؤسسه هنری تکم فیلم آریایی و مجموعۀ خیال‌بازی است و طی آن، شخصیت‌ها، محتوای داستانی و سریال پویانمایی افسانۀ گرگران در طراحی و تولید نمایش‌های سرگرمی آموزشی و عروسکی خیال‌بازی به کار گرفته می‌شود.

در این مشارکت مالکیت فکری، مؤسسه هنری تکم‌فیلمآریایی مؤسسه‌ای است که سریال پویانمایی افسانه گرگران را در دست تولید دارد و بسته محصولات فرهنگی خود را حول این سریال شکل داده است. افسانه گرگران اقتباسی از داستان‌های کلاسیک گرگ‌ها و بره‌ها و با الهام از قصه «شنگول و منگول» است.

۵- طراحی و تولید عروسک براساس شخصیت‌ها و محتوای مجموعه داستان‌های کودک:

این قرارداد بین مؤسسه هنری تکم فیلم آریایی و مؤسسه هنری نغمه نمایش گستر باران امضا و طی آن، شخصیت‌ها، محتوای داستانی و سریال پویانمایی افسانۀ گرگران موضوع ساخت عروسک قرار می‌گیرد. در طراحی و ساخت عروسک‌ها ویژگی‌های شخصیت‌های مورد توجه قرار می‌گیرد. مجموعه نمایش گستر باران، از مجموعه‌های نوآور در عرصه تولید عروسک‌های بازیچه‌ای و دسته‌ای و توسعه نمایش‌های عروسکی می‌باشد.

۶- طراحی و تولید عروسک‌های هوشمند بر اساس شخصیت‌های قرآنی:

این قرار داد بین مؤسسه مهادرسانه‌پژوه، دارنده پلتفرم قصص قرآنی و مجموعه لالامی برند ساخت عروسک‌های هوشمند منعقد گردید. طی این قرارداد شخصیت‌های قصه‌های قرآنی و محتوای‌آنها موضوع ساخت عروسک‌های هوشمند قرار می‌گیرد.
در این مشارکت مالکیت فکری، مؤسسه فرهنگی مهادرسانه تولیدکننده محصولات فرهنگی رسانه‌ای است و پلتفورم قصه‌های قرآنی را برای کودکان منتشر کرده است. این مؤسسه مبتنی بر قصص قرآنی، زمینه حضور محصولات متنوعی شامل بازی‌های ویدئویی، می‌نی پویانمایی، پازل‌ها و کتاب تعاملی را برای کودکان فراهم می‌کند. مجموعه لالامی، تیم نوآور و خلاقی است که با هدف تسهیل در تعامل و ارتباطات بین فرزندان و والدین، اقدام به طراحی و نمونه‌سازی عروسک‌های هوشمند و سخنگو کرده و این تجربه در پیاده‌سازی شخصیت‌های قرآنی در قالب عروسک‌های هوشمند، بکارگرفته می‌شود.

۷ – طراحی و تولید عروسک براساس شخصیت‌های قرآنی:

قراردادی بین مؤسسه مهادرسانه‌پژوه، دارنده پلتفرم قصص قرآنی و مجموعه نغمه نمایش گستر باران امضا و بر اساس قرارداد از شخصیت‌هایِ پلتفرم قصص قرآنی، عروسک ساخته می‌شود. این عروسک‌ها با مواد مختلف و در اندازه‌های متنوع ساخته می‌شود که عموماً به صورت عروسک‌های بازیچه‌ای خواهد بود.

۸- طراحی و تولید عروسک براساس شخصیت‌ها و محتوای مجموعه داستان کتاب کودک:

این قرارداد بین انتشارات کتاب نیستان و مؤسسه هنری نغمه نمایش گستر باران امضا و طبق آن، عروسک‌های شخصیت‌های کتاب‌های برگزیده انتشارات نیستان موضوع ساخت عروسک قرار می‌گیرد. کتاب‌ها عبارتند از رخصت مرشد و قصۀ پلنگ سفید. این قرارداد قابلیت به‌روزشدن دارد و با ادامه قصه این کتاب‌ها و خلق شخصیت‌های جدید، تولید عروسک‌های جدید نیز در دستور کار قرار می‌گیرد.

در این مشارکت مالکیت فکری، انتشارات کتاب نیستان، به عنوان انتشارات در حوزه‌های داستان، شعر و نمایشنامه که تاکنون عنوان‌های زیادی نیز در حوزه‌های کودک و نوجوان منتشر کرده که عروسک‌های اقتباسی این کتاب، توسط مجموعه نمایش گستر باران انجام می‌گردد.

همچنین هریک از طرف‌های قراردادهای فوق‌الذکر به نسبت میزان تعهداتی که می‌پذیرند در مالکیت فکری محصول به صورت درصدی شریک می‌شوند و در مواردی درصدی هم سهم سرمایه‌گذار برای تولید محصولات فرهنگی می‌شود. مدت این قراردادها به مدت ۳ سال است و در صورت تمایل تمدید می‌شود.

با ادامه‌پیداکردن قراردادها و گسترش محصولات، در حوزه‌های دیگر محصولات فرهنگی شامل؛ پویانمایی، نوشت‌افزار و بازی‌های ویدئویی، بسته‌های متنوعی حول محصولات فرهنگی کودک و نوجوان شکل می‌گیرد که زمینه هرچه بیشتر توسعه محصولات و بزرگترشدن بازار آنهاست، این امر موجب رشد و گسترش محصولات بومی و آشنایی هرچه بیشتر کودکان و نوجوانان با فرهنگ بومی و ایرانی-اسلامی است.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *